Peníze v Egyptě

Měna:

Měnovou jednotkou je egyptská libra (EGP, symbol E£), která se rovná 100 piastrům. Používají se bankovky v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 liber a 50 a 25 piastrů. Mince mají hodnotu 25, 20, 10 a 5 piastrů. Egyptská libra v současnosti odpovídá zhruba 1,3 českým korunám.

Směnárny:

Ve všech směnárnách jsou přijímány dolary, eura a britské libry, nikoliv však české koruny. Pro výměnu je však asi nejlépe zvolit americké dolary. Peníze je možné směnit v bankách, oficiálních směnárnách a ve většině hotelů. Nejlepší kurzy bývají většinou nabízeny v bankách.

Kolik si sebou vzít peněz?

V Egyptě se platí tzv. bakšiš na každém kroku, což je malá částka, většinou kolem dolaru či eura za drobné služby jako například odnesení zavazadel a podobné činnosti, takže je dobré mít u sebe vždy takto malé bankovky. Pokud se vydáte s cestovní kanceláří a máte objednáno "ALL INCLUSIVE", neboli jídlo a pití v hotelu zdarma, budou vám stačit finance pouze na drobné dárkové předměty, výlety či již zmiňovaný bakšiš.

Na týden a člověka se doporučuje brát si bezpečnostní rezervu pro případ nenadálých výdajů ve výši asi 200 eur na osobu. Na výdaje při cestování s cestovkou padne těch 40 euro na osobu a týden, většinou za příplatky v hotelích za pití, bakšiše, drobnosti apod.

Ceny v Egyptě

Pro ceny v Egyptě platí, že když nakupujete v historických centrech či turistických letoviscích, jsou vždy vyšší než na vesnicích či velkých supermarketech. Ceny se liší i u prodávaných výrobků. Když kupujete domací výrobek je vždy levnější než dovážený, který je zatížen vysokými cly a daněmi.

Hodně smlouvejte

Při nákupu na trhu si můžete vysmlouvat i o 2/3 nižší cenu. Cena, kterou obchodník řekne je mnohonásobně vyšší. Nemusíte se bát a můžete říct i cenu mnohem nižší. Pokud ten předmět skutečně chcete tak nikam nespěchejte a pokud jej obchodník nebude chtít prodat za nižší cenu, tak použijte techniku naštvaného zákazníka a odejděte. Často se stává, že obchodník najednou začne nabízet mnohem nižší cenu, vyběhne za Vámi, aby Vás přesvědčil. Občas je to pěkné divadlo.

Dále by vás mohlo zajímat


Egyptské libry Ukázka egyptských liber

Rozdíl mezi eury a dolary Rozdíl mezi eury a dolary

Aktuální kurz

Vlajka meny USD 1 USD = 18.860 změna -0.2%
Vlajka meny EUR 1 EUR = 24.810 změna +0.0%
Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).