Oblíbené turistické oblasti

Hurghada

Hurghada byla ještě před nedávnem jenom malou rybářskou osadou obklopenou ze všech stran pouští. Od konce 80. let z ní však postupně vyrostlo jedno z nejznámějších turistických středisek, které se pyšní krásnými korálovými útesy, úžasným podmořským životem a skvělými podmínkami pro potápění a šnorchlování. Podél mořského pobřeží s písčitými plážemi se táhne 20 km dlouhý pás prvotřídních hotelů. V samotném městě se pak setkáte s mnoha bary, restauracemi, obchody a ubytovacími zařízeními všech kategorií, které vyhoví požadavkům všech turistů. Drobnou nevýhodou zdejších pláží je snad jen to, že se v písku vyskytuje hodně ostrých kamenů, a je proto vhodné nosit sandály.

Hurghada má na rozdíl jiných letovisek, jako je např. Šarm aš-Šajch, o trochu více orientální atmosféru. Ve staré části města, zvané El Dahar, naleznete tradiční egyptský bazar se spoustou obchodů s turistickými suvenýry. Je zde provozováno množství restaurací, ve kterých se podávají pokrmy všech světových kuchyní – od indické, thajské či japonské až po francouzskou či mexickou. Ve staré části El Dahar narazíte na mnoho tradičních egyptských jídelen, pouličních stánků s rychlým občerstvením a levných restaurací. Město žije rušným nočním životem, pořádají se zde plážová grilování, večery s karaoke a spousta různých party. Známými podniky jsou např. Papas Beach Club či Calypso. Klub Alf Leila Wa Leila je proslulý břišními tanci a arabským folklórem.

Letovisko nabízí mnoho příležitostí k provozování vodních sportů, jako jsou plavba na lodi, chytání ryb, kitesurfing nebo windsurfing. Příznivci potápění ocení zdejší podmořské zahrady a korálové útesy, zkrátka však nemusejí přijít ani méně aktivní turisté, pro které jsou připraveny plavby na člunech s prosklenými palubami. Zajímavou atrakcí je také návštěva akvária v El Dahar, kde můžete zhlédnout ryby žijící v tomto regionu, nebo exkurze do mořského parku na nedalekém ostrově Giftun.

Safaga

Safaga je menší turistické středisko na pobřeží Rudého moře, položené asi 60 km jižně od proslulého letoviska Hurghada. Je známé mimo jiné svými minerálními prameny, které se používají k léčbě revmatické artritidy a lupénky. Setkáte se zde s čistým ovzduším a krásnou přírodou s charakteristickými dunami z černého písku. Pro turisty je zde k dispozici množství bungalovů, ubytoven a známý hotel Safaga s kapacitou 48 pokojů.

Jsou zde dobré podmínky pro provozování vodních sportů (potápění, windsurfingu, kitesurfingu), spousta písečných pláží, korálových útesů a ostrůvků. Safaga je také dobrým výchozím bodem pro výlety do nilského údolí se starověkými památkami v Údolí králů, Karnaku či Luxoru (vzdálenost něco přes 200 km).

Šarm aš-Šajch

Šarm aš-Šajch byl až do r. 1968 malou rybářskou vesničkou na jižním cípu Sinajského poloostrova. Dnes patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším letoviskům v Egyptě. Skládá se ze tří hlavních oblastí: starého města Šarm al-Maja s bazarem a přístavištěm, z rezidenční a správní čtvrti Al Hadaba a z množství zátok, jako jsou Naama Bay, Garden Bay, Tiger Bay nebo Sharks Bay. Přezdívá se mu také „město míru“, protože se zde konalo mnoho mírových konferencí, kterých se účastnili politici z mnoha zemí světa.

Šarm aš-Šajch je možné navštěvovat po celý rok. Setkáte se zde se spoustou pěkně upravených pláží, kde se můžete příjemně opalovat a věnovat se vodním sportům. Jsou zde dobré podmínky pro plavání, chytání ryb, potápění a šnorchlování. Z množství lokalit vhodných pro potápění bychom měli jmenovat příkrý mořský sráz Ras Mohammed v nejjižnější části Sinajského poloostrova, úžinu Tiran, několik vraků lodí a 28 dalších zajímavých míst rozesetých podél celého pobřeží. Nejznámější pláž Naama se může pochlubit pomalu se svažujícím pobřežím s písečným dnem. Výborně se hodí pro zájemce o potápění všech stupňů pokročilosti a pořádají se zde také speciální kurzy.

Najdete zde také spoustu barů, diskoték, kasin a je zde příležitost věnovat se golfu, bowlingu, bungee jumpingu, navštěvovat koncerty nebo cirkusová vystoupení. K nejoblíbenějším suvenýrům patří šperky, výrobky z kůže či keramika. K vyhledávaným turistickým cílům patří známá hora Sinaj s klášterem sv. Kateřiny, která je vzdálená zhruba 3 hodiny jízdy autem.

Dahab

Turistické středisko Dahab je položené na Sinajském poloostrovu, zhruba 80 km severně od letoviska Šarm aš-Šajch. K dispozici je jak levnější ubytování, tak prvotřídní, luxusní hotely. Příznivci potápění a šnorchlování zde naleznou známé lokality Blue Hole a Canyon, pro sestup do větších hloubek se však doporučuje mít dostatek zkušeností. Velké popularitě se těší také windsurfing, protože zde údajně vane vítr po 300 dnů v roce. Můžete se rovněž vydat na výpravu do okolní pouště (na velbloudovi, džípem nebo na čtyřkolce) nebo do nedalekého kláštera sv. Kateřiny na hoře Sinaj.

Dahab na rozdíl od jiných letovisek nežije příliš rušným životem. Večery je zde možné strávit v příjemných plážových restauracích nebo v barech, ve kterých se často setkáte s živou beduínskou hudbou. Nejživějším barem ve městě je Tota Dance Bar, který nabízí bezplatné promítání filmů, víkendové diskotéky a nápoje za akční ceny.

Taba

Turistické středisko Taba se nachází v severovýchodní části Sinajského poloostrova, přímo na hranicích s Izraelem a co by kamenem dohodil od Jordánska a Saudské Arábie. Setkáte se zde s azurově modrými vodami Rudého moře a malebnými červenými skalními útvary. Turistickou infrastrukturu zde ve skutečnosti vytvořil stát Izrael, který město okupoval až do r. 1989, kdy jej předal zpět Egyptu. Pro turisty jsou k dispozici rozsáhlé hotelové komplexy, nedaleko se nachází mezinárodní letiště.

Z vodních sportů se můžete věnovat windsurfingu, vodnímu lyžování, plavit se na plachetnici nebo na kánoi. Ve vodách Akabského zálivu jsou rovněž dobré podmínky pro potápění a šnorchlování. Ze zdejšího přístavu se můžete vydat lodí na výlety do sousedního Izraele či Jordánska. Noční život možná není tolik pestrý, je zde však nonstop otevřené kasino, pořádají se koncerty beduínských kapel či představení núbijských kočovných hereckých společností.

Dále by vás mohlo zajímat


Hurghada nabízí velké sportovní vyžití Hurghada nabízí velké sportovní vyžití

Ve staré části Hurghady nazývané El Dahar, nakoupíte v tradičních egyptských bazarech Ve staré části Hurghady nazývané El Dahar, nakoupíte v tradičních egyptských bazarech

Safagu zdobí velké množství nádherných písečných pláží Safagu zdobí velké množství nádherných písečných pláží

Ras Mohammed v Šarm aš-Šajch nabízí jedny z nejvhodnějších podmínek k potápění Ras Mohammed v Šarm aš-Šajch nabízí jedny z nejvhodnějších podmínek k potápění

V Šarm aš-Šajch se nebudete nudit ani v noci V Šarm aš-Šajch se nebudete nudit ani v noci

Dahab poskytuje ideální podmínky pro windsurfing Dahab poskytuje ideální podmínky pro windsurfing

Taba se pyšní rozsáhlou sítí hotelových komplexů Taba se pyšní rozsáhlou sítí hotelových komplexů

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).