Asi nejdůležitější věcí před cestou do zahraničí je jistota, že budete mít čím zaplatit a nezůstanete někde trčet bez finanční hotovosti. Jak je to s egyptskou měnou, výběry z bankomatu a cenami v obchodech?
Měnovou jednotkou je egyptská libra (EGP neboli L.E.), která se rovná 100 piastrům (P.T.). Název této měny je pozůstatkem z britského období kolonialismu v Africe a egyptská libra se díky tomu označuje stejným symbolem jako libra britská (£).
Používají se bankovky v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 liber a 50 a 25 piastrů. Mince mají hodnotu 25, 20, 10 a 5 piastrů.
Egyptská libra v současnosti odpovídá zhruba 1,40 Kč.
Ve všech směnárnách jsou přijímány dolary, eura a britské libry, nikoliv však české koruny. Pro výměnu je však asi nejlépe zvolit americké dolary. Peníze je možné směnit v bankách, oficiálních směnárnách a ve většině hotelů. Nejlepší kurzy bývají většinou nabízeny v bankách.
Banky jsou většinou otevřené od pondělí do pátku. O svátcích a v neděli je zavřeno.
Vlivem turistického ruchu se velmi rychle rozvíjí síť bankomatů ATM a to zejména v nejnavštěvovanějších oblastech jako Káhira, Hurghada a další. Zde si můžete za menší poplatek vybrat peníze z účtu přímo v egyptské měně.
V Egyptě se platí tzv. bakšiš na každém kroku, což je malá částka, většinou kolem dolaru či eura za drobné služby jako například odnesení zavazadel a podobné činnosti, takže je dobré mít u sebe vždy takto malé bankovky. Pokud se vydáte s cestovní kanceláří a máte objednáno "ALL INCLUSIVE", neboli jídlo a pití v hotelu zdarma, budou vám stačit finance pouze na drobné dárkové předměty, výlety či již zmiňovaný bakšiš.
Na týden a člověka se doporučuje brát si bezpečnostní rezervu pro případ nenadálých výdajů ve výši asi 200 eur na osobu. Na výdaje při cestování s cestovkou padne těch 40 euro na osobu a týden, většinou za příplatky v hotelích za pití, bakšiše, drobnosti apod.
Pro ceny v Egyptě platí, že když nakupujete v historických centrech či turistických letoviscích, jsou vždy vyšší než na vesnicích či velkých supermarketech. Ceny se liší i u prodávaných výrobků. Když kupujete domací výrobek je vždy levnější než dovážený, který je zatížen vysokými cly a daněmi.
Pokud se vydáte na výlet po vlastní ose, nemusíte se bát objednat taxi, ceny jsou oproti českým cenám velmi přijatelné.
Při nákupu na trhu si můžete vysmlouvat i o 2/3 nižší cenu. Cena, kterou obchodník řekne je mnohonásobně vyšší. Nemusíte se bát a můžete říct i cenu mnohem nižší. Pokud ten předmět skutečně chcete tak nikam nespěchejte a pokud jej obchodník nebude chtít prodat za nižší cenu, tak použijte techniku naštvaného zákazníka a odejděte. Často se stává, že obchodník najednou začne nabízet mnohem nižší cenu, vyběhne za Vámi, aby Vás přesvědčil. Občas je to pěkné divadlo.